Štěpení nehtů na volném okraji

Onychoschisis se projevuje štěpením nehtu na volném okraji na 2 a více plotének. Tento jev můžeme pozorovat až u 30% dospělé ženské populace.

Mezi nejčastější příčiny patří:

  • častá práce s vodou a saponáty bez rukavic
  • časté použití odlakovače na nehty

Může se objevit také u osob s onemocněním Lichen Planus a u léčby lupénky.

Nehty napraví Keratinový balzám Trind doplněný ochrannou vrstvou nadlaku. Po 6-8 týdnech keratinové kúry můžeme aplikovat krátkou modeláž na šablony.

Pokud se vám nehty takto štěpí, je důležité mít při práci s vodu a saponáty vždy rukavice. Používejte mýdla, která nevysušují pokožku (Vivaco s kozím mlékem nebo Green Pharmacy).  Na volný okraj nehtu nevyvíjejte žádný tlak! Rukavice použijte i při práci na zahradě.  Nehty lakujte až po zaléčení, ne příliš často a použijte šetrný odlakovač na nehty.


Pálení nehtů v lampě

Při vytvrzení gelu dochází k polymerizaci - velmi jednoduše řečeno, je to chemický proces, kdy se monomery spojují v polymerové řetězce a vzniklá energie při tomto procesu se uvolňuje ve formě tepla.

Ve většině případů gel nepálí. Záleží ale na složení gelu, na vrstvě, kterou vám manikérka dává, na nehtové ploténce a v některých případech i na zvýšené citlivosti nervových zakončení v nehtovém lůžku.

Kdy je pocit pálení největší?

  • U poškozené nehtové ploténky, nejčastěji nadměrným pilováním nebo stržením umělého materiálu z přírodního nehtu
  • Po větším nárazu a u nehtu, který byl zlomený
  • Při velké vrstvě gelu


Bakteriální infekce na nehtech

Zelené zbarvení na nehtu způsobuje bakterie Pseudomonas aeruginosa.

Vyskytuje se ve stojaté vodě, v teplých bazénech, vířivkách, odpadní vodě, ale také v půdě, na rostlinách, ve střevním traktu a stolici všech obratlovců včetně člověka. Přežívá ve vlhkém prostředí.

U zdravého jedince nezpůsobí žádný problém. Bakterie způsobuje infekci při snížené lokální nebo celkové imunitě člověka (i po užívání ATB, která narušují přirozenou mikroflóru střev). Nejčastěji napadá poškozenou kůži, zvukovod, močové cesty.

Na nehet se bakterie dostane skrze:

  • ochlip materiálu, nejčastěji po nárazu, kdy dojde k typickému narušení nehtové ploténky a současně uvolnění gelu od přírodního nehtu
  • poranění nebo uvolnění nehtového lůžka
Pokud dojde k infekci, například v důsledku dlouhodobé macerace v kontaminované vodě, průběh je mírný a většinou je postižen 1 nehet, který byl nějakým způsobem poškozený. Musí být správně ošetřen, aby se infekce nešířila. Zelené zbarvení je způsobeno pigmentem pyocyanin, který pseumonadas produkuje. Nelze jej odstranit, musí odrůst s nehtem. Pokud máte zlomený nehet, poraněné lůžko nebo odchlip po nárazu nehtu, nedoporučuje se dlouhodobý kontakt s vodou, návštěva veřejných bazénů, vířivek apod. Je důležitá zvýšená hygiena rukou (antimikrobiální mýdlo, dezinfekce, rukavice při úklidu a při práci ve vlhkém prostředí).


Kvalita nehtů a co vše ji ovlivňuje

1) STRAVA ovlivňuje nejen nehty, ale také stav pokožky a vlasů. Měla by být co nejvíce vyvážená, abychom konzumovali dostatečné množství bílkovin, vitamínů a minerálů. Nejvíce kvalitu nehtů ovlivňuje vitamín H (biotin), zinek, křemík a selen. V létě rostou nehty rychleji z důvodu většího množství přijatých vitamínů a minerálů v podobě pestré stravy s čerstvým ovocem a zeleninou.
2) HORMONÁLNÍ, METABOLICKÁ A KOŽNÍ ONEMOCNĚNÍ
Kvalitu nehtů ovlivňuje řada onemocnění, nejvíce pak poruchy štítné žlázy, autoimunitní poruchy, lupénka nebo atopický ekzém. Zhoršená přilnavost gelů se může projevit u větších hormonálních výkyvů (poruchy štítné žlázy, těhotenství, kojení). 
3) GENETIKA
Genetické dispozice určují nejen kvalitu, ale také tvar nehtů. Ze širokého nehtu rostoucího do "V" neuděláme nikdy úzký a dokonalý nehet, ale můžeme mu pomocí gelů a mírného prodloužení dodat přirozenější a krásnější vzhled. 

4) VNĚJŠÍ PŘÍČINY
Časté používání čisticích prostředků bez rukavic, časté použití odlakovače s acetonem, nadměrná práce s vodou a kousání nehtů.


Leukonychia punctata

Drobné bílé skvrny na nehtové ploténce vznikají v důsledku mikrotraumat (poranění). Většinou jde o následek nárazů, větší manuální zátěže nebo neodborného zásahu v podobě stříhání kůžičky, chybného použití seřezávače nebo zatlačovače kůžičky.

Jsou to vzduchové bubliny mezi jednotlivými keratinovými destičkami, které se od sebe v důsledku traumatu oddělily.

Nejedná se tedy o nemoc jako takovou, pouze o mechanické poškození, které odroste.


Paronychium - Zánět nehtového lůžka

Vstupním bodem pro vznik zánětu je vždy záděrka nebo podobné poranění v okolí nehtu (tříska, poranění nůžkami, neodborná manikúra, kousání nebo strhávání kůžiček). Do rány se velmi snadno dostane infekce a rozvíjí se typické projevy zánětu: otok, zarudnutí, bolest a teplo na dotek.

První pomocí je studený odvar z řepíku lékařského. Namáčejte postižený prst 2x denně po dobu 5-10 minut, osušte a namažte mastí s ichtamolem. Pokud příznaky do 3 dnů neustoupí, vyhledejte kožního lékaře.

Jak tomu předcházet?

  • Nekousat, nestříhat a nestrhávat kůžičku v okolí nehtů.
  • Každé poranění ihned dezinfikovat!
  • Udržovat okolí nehtů hydratované a pružné - olejíčkem na nehtovou kůžičku.